100 % PŘÍRODNÍ KOSMETIKA

Přijďte okusit kousek aromaterapeutického ráje s jedinou zcela přírodní kosmetikou v Evropě! Nejen, že krásně voní, ale je nádherně jemná, příjemná, hydratuje, vyživuje a udržuje Vaši pleť mladou. 

Jak vyrobit čistou kosmetiku bez chemie?

Kosmetika Hristina je malá Bulharská rodinná kosmetická firma, která se nachází na úpatí hory Rila. Společnost působí od roku 1997, ale vášeň pro byliny a míchání léčivých mastí začala Hristina ji dávno před tím. Paní Hristina pochází z rodiny bylinkářů, která si předává recepty z generace na generaci, až do dnešních dnů. Paní Hristina používá původní receptury a vytváří i nové. Pořád ale používá jen přírodní ingredience.

Ale jak je to s konzervací bez konzervačních látek a jak se smísí olej s vodou bez emulgátoru?

"Hristina je jedinou kosmetická firmou v Evropě, která nepoužívá chemické konzervanty!"

Složení každého z  produktů je úplné. Všechny ingredience se míchají v určitém pořadí a při určité teplotě, aby se dosáhlo požadované konzistence.

V přírodě existuje dostatečné množství silných emulgátorů a konzervačních látek v jejich přirozené formě, stačí jenom vědět jak je namíchat, např: včelí vosk, propolis, avokádový olej, bambucké máslo, olivový olej, jeřáb ptačí, baobab, sůl, esenciální oleje, vitamín E a další....

Pěna se vytváří pomocí extraktu z mydlice lékařské

A proč jiné společnosti nepoužívají tyto postupy a přírodní suroviny ?

Protože jen málokdo ví, jak je smíchat. Receptury paní Hristiny jsou předávány z generace na generaci a dbá se na jejich dodržování.

Druhý důvod je ekonomikcý, použití pouze přírodních surovin je velice drahé. Chemické náhražky jsou až 50 krát levnější a umožňují namíchat až 20 krát větší množství substance. Výsledný produkt je potom velice levný na výrobu a je toxický. To ale výrobcům nevadí, protože je zajímají především zisky.

Výrobci kosmetiky Hristina uvádí:

Víte, že výrobci kosmetiky používají chemické látky do svých produktů, přestože jsou toxické a nebezpečné pro lidské zdraví?

90% přísad v kosmetických produktech nebylo hodnoceno z hlediska jejich bezpečnosti pro lidský organizmus. Výrobky, které používáte pro péči o Vaši pleť nebo vlasy, obsahují mnoho chemikálií a některé z nich jsou karcinogenní a jsou spojeny s mnoha zdravotními problémy, jako jsou poruchy nervového systému, alergie, reprodukční toxicita, imunotoxicita, selhání jater.

Diethanolamine / nebo /Cocoamide DEA/

Běžná složka šamponů a hydratačních produktů. Vědecké studie prokázaly, že mohou přímo poškodit vývoj mozku plodu. Tato látka blokuje vstřebávání cholinu a nezbytných živin, které jsou nutné pro jeho normální vývoj a funkci.

Propylenglykol /Propylene Glycol/

Nebo takzvaná průmyslová nemrznoucí směs - používaná v kosmetických přípravcích, jako jsou deodoranty, šampony, holicí gely a hydratační krémy.

Laurysulfát sodný /Sodium Lauryl Sulfate/

Často používaná složka v tělových krémech, šamponech a balzámech na vlasy, zubních pastách a další.

Použití laurysulfátu sodného může způsobit vysušení pokožky. Pokud máte citlivou pokožku laurysulfát sodný může způsobit vyrážky nebo zarudnutí. Používáte-li šampony obsahující laurysulfát sodný, může se vyvinout ekzém a lupy.

Laurysulfát sodný poškozuje pokožku tak, že smývá ochrannou povrchovou vrstvu epitelu, což způsobuje stárnutí pleti. Zapříčiňuje podráždění očí a napomáhá vzniku šedého zákalu.

Zubní pasty, které obsahují přípravek laurysulfátu sodný, a jsou dlouhodobě používané, mají za následek ranky a vředy v ústech, na dásních, na jazyku a uvnitř úst. Studie otištěná v časopisu Organometallic Chemistry Journal na konci roku 1979 zjistila, že tyto zdravotní problémy jsou způsobené nedostatkem vitamínu B12 a železa v těle zapříčiněný laurysulfátem sodným.

Benzaldehyd /Benzaldehyde/

Je látka používaná při výrobě deodorantů, parfémů, laků na vlasy, šamponů, mýdel, gelů na holení a dalších produktů. Přestože se v kosmetice benzaldehyd široce používá, může způsobit tyto problémy:

Ovlivňuje centrální nervový systém;
Způsobuje podráždění ústní dutiny, krku, očí, kůže, plic a v zažívacího traktu;
Způsobuje nevolnost a bolesti břicha;
Způsobuje poškození ledvin;

Benzylacetát /Benzyl Acetate/

Tuto látlu najdete ve složení kosmetických výrobků, jako jsou parfémy, deodoranty, šampony, mýdla, laky na vlasy, balzámy po holení a další. Karcinogenní látka, která je spojena s onemocněním rakovinou pankreatu. Má schopnost vstřebávat se kůži, čímž se stává ještě nebezpečnější.

Benzyl alkohol /Benzyl Alcohol/

Tato látka je obsažena v parfémech, deodorantech, tělových mlécích, odlakovačích a dalších. Účinky na tělo:

Dráždí horní cesty dýchací;
Způsobuje bolest hlavy, nevolnost, zvracení, závrať a pokles krevního tlaku;
Potlačuje centrální nervový systém;
Smrt v těžkých případech dechové nedostatečnosti;

Ethanol /Ethanol/

Je obsažen v kosmetických výrobcích, jako jsou parfémy, šampony, vlasové laky, gely na holení, mýdla, tělová mléko, laky na nehty, odlakovače a další. Ethanol je zařazen do seznamu nebezpečných látek. Může způsobit:

Dráždění očí a horních cest dýchacích;
Poruchu centrálního nervového systému;

Ethylacetát /Ethyl Acetate/

Najedete v těchto produktech: balzám po holení, kolínská voda, parfémy, deodoranty, laky na nehty a další. Je také zařazen do seznamu nebezpečných látek. Účinky:

Dráždí oči a dýchací orgány;
Může způsobit bolest hlavy a ztrátu vědomí;
Může způsobit anémii s leukocytózou a poškození jater a ledvin.

Dichlormethan /Methylene Chloride/

Chemický karcinogen zařazen do seznamu nebezpečných látek. Je obsažen v kosmetických produktech, jako jsou šampony, parfémy, barvy a laky na vlasy.

Způsobuje poruchu centrální nervové soustavy;
Způsobuje bolesti hlavy, podrážděnost, únavu a znecitlivění končetin;

PEG

Studie ukázaly, že jakákoliv složka obsahující PEG ve svém názvu je pravděpodobně kontaminována 1,4 -dioxanem (para-dioxan) (látka způsobující rakovinu).

Kosmetické produkty obsahují mnoho dalších chemických a zdraví nebezpečných látek... Seznam je šokující!

Ale co dělat dál? Čím je nahradit? Komu můžete věřit? Kolik to bude stát? Toto budou určitě Vaše první otázky.

Podívejme se na alternativní výrobky na trhu - BIO, přírodní, organické, certifikované. Výběr je velký a matoucí, a kdo má tolik času na čtení každé etikety a co přesně produkt obsahuje?

Někteří z Vás si určitě myslí, že když je produkt BIO certifikován a inzerován jako čistě přirodní, pak je vše v pořádku. Ano, v zásadě by to mělo být tak snadné, ale realita je bohužel jiná.

Zde je příklad složení šamponu oblíbené kosmetické značky, která uvádí následující:

"Výrobek má certifikát NATURE, neobsahuje lepek a silikon. Všechny složky jsou 100% přírodní a jsou z bio - zemědělství".

SLOŽENÍ: Water (Aqua), Glycerin, Sodium Coco-Sulfate, Lauryl Glucoside, Betaine, Sea Salt (Maris Sal), Camellia Oleifera Leaf Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Peel Extract, Pisum Sativum (Pea) Peptide, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Oryza Sativa (Rice) Extract, Cicer Arietinum Seed Extract, Lens Esculenta (Lentil) Fruit Extract*, Pisum Sativum (Pea) Seed Extract, Glycine Soja (Soybean) Germ Extract*, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamate, PCA Glyceryl Oleate, Alcohol, Fragrance (Parfum), Limonene, Linalool, Citronellol

I pro neodborníky je jasné, že toto složení není 100% přírodní (viz. červeně označené přísady) a ne všechny složky pocházejí z BIO zemědělství. V tomto případě reklama vysvětluje, že produkt obsahuje dvě BIO složky. Bohužel skutečnost je taková, že produkty s označením BIO obsahují jen jednu složku z BIO zemědělství. I tak dostane takový produkt certifikát BIO, ale ve skutečnosti BIO není a obsahuje spoustu chemických látek.

Představujeme Vám složení jednoho z nejprodávanějších šampónů kosmetiky Hristina pro srovnání s výše uvedeným Bio produktem:

INGREDIENTS: AQUA, JOJOBA OIL, AVOCADO OIL, ARGAN OIL, PEPPERMINT, SAPONARIA OFFICINALIS EXTRACT, URTICA DIOICA EXTRACT, ORANGE ESSENTIAL OIL, LEMON GRASS ESSENTIAL OIL, RICE PROTEIN

Zde je překlad do Českého jazyka:

SLOŽENÍ: VODA, JOJOBOVÝ OLEJ, AVOKÁDOVÝ OLEJ, ARGANOVÝ OLEJ, MÁTA PEPRNÁ, MYDLICE LÉKAŘSKÁ EXTRACT, KOPŘIVA DVOUDOMÁ EXTRAKT, ESENCIÁLNÍ OLEJ Z POMERANČE, CITRÓNOVÁ TRÁVA ESENCIÁLNÍ OLEJ, RÝŽOVÝ PROTEIN